Wystawy

piątek, 3 maja 2013

Ilustratorzy dźwięku

Zobrazowanie dźwięku, w taki sposób, żeby dla odbiorcy był on oczywisty, to nie lada zadanie.
W tym roku tematem głównym Festiwalu Designu dla Dzieci, który odbywa się w Szczecinie, jest DŹWIĘK.

W związku z tym wydarzeniem zostanie pokazana wystawa, na której prace swoje zaprezentuje kilku moich Ilustratorów, znanych już z wcześniejszej wystawy „Ilustracje z czterech stron świata”.
Na ich obrazach dźwięk jest widoczny tak wyraźnie, że aż słyszalny.
Będzie można niejako na własne oczy „usłyszeć” deszcz, trąbkę, gitarę, grającą butelkę, dźwięczące struny, szum wiatru i wiele innych dźwięków, a wszystko to w pracach Cristiny Bellacicco, Eleny Ospiny, Sandry Conejeros.
Elena Ospina - DragónARPA 

Cristina Bellacicco - La storia del vento

Sandra Conejeros - Cuentos para cantar contigo

Halina Pieścik - Deszcz

Specjalnie na Festiwal dwóch artystów z Kolumbii zaprojektowało książeczkę o chłopczyku, który szukał swojego dźwięku. „Sekretny dźwięk gwiazd” to efekt wspólnej pracy ilustratorki Diany Caroliny Alarcón i pisarza-fotografika Sebastiána Bejarano. Książeczka powstała w hiszpańskiej i polskiej wersji językowej
Sebastiana Bejarano - urodzony w Bogocie pisarz, fotografik i grafik Narodowego Uniwersytetu Kolumbii, gdzie pracował jako profesor fotografii i jako nauczyciel projektowania i fotografii. Obecnie zarządza wirtualną galerią dotyczącą literatury i sztuki. Jego zainteresowania oscylują wokół szeroko pojętej sztuki dźwięku. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych, takich jak: The 5th Salon Dimensional Art w The Gilberto Alzate Avendaño Foundation, The 5th Salon of Young Art Colsanitas and the Embassy of Spain, Sound Art Exhibition Sonare i w III Międzynarodowych Spotkaniach Fotografii Fotográfica 2009, oraz w wielu innych. Brał też udział w międzynarodowych wystawach takich, jak np.: International Video Art Festival Loop´08 Barcelona.

Diana Carolina Alarcón i Sebastián Bejarano
"El sonido secreto de las estrellas"
 i kilka obrazów z książeczki:

Jednak praca z dźwiękiem nie kończy się na jego ilustrowaniu. Niektórzy artyści tworzą obrazkowe historie do utworów muzycznych. Takie książeczki zaprojektowała Jenny Lumelsky z Izraela do utworów Kate Bush („How to be invisible”) i Asan („Poor Boy, Lucky Man”).

Jenny Lumelsky - Poor Boy, Lucky Man


Są też artyści, którzy związani są z rynkiem muzycznym projektowaniem oprawy graficznej płyt. W ten sposób powstały niezwykłe okładki Lakhsmity Indiry (płyta: „Hollywood Nobody”) i Haliny Pieścik (płyta „Nigredo” Roberta Letkiewicza).

Lakhsmita Indira -  magiczna okładka "Hollywood Nobody"

Halina Pieścik - "Nigredo"


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz