Wystawy

środa, 25 maja 2011

ILUSTRATORZY II

Do wystawy zostało już tylko kilka dni. Najwyższy więc czas przedstawić w końcu naszych Ilustratorów:)
Zapraszam więc do poznania artystów z całego świata. 
Veronica Alvarez (Kolumbia)
 Mieszka w Kolumbii i tam pracuje jako freelancer – grafik i ilustrator. 
Od zawsze najbardziej interesowała ją ilustracja do książek dla dzieci.  Z tego powodu wyjechała nawet na kurs ilustracji do Buenos Aires, do Argentyny. 
Obecnie nie tylko tworzy ilustracje do książek, ale także pisze opowiastki i wiersze dla dzieci, które można znaleźć na jej stronie internetowej. 

Diana Carolina Alarcón (Kolumbia)
Jest młodą ilustratorką i grafikiem z Bogoty, gdzie studiowała grafikę na Narodowym Uniwersytecie Kolumbii. Brała udział w  wielu warsztatach poświęconych tworzeniu postaci w ilustracji, rysowaniu tuszem i rysunkowi technicznemu.  
W 2009 roku wydawnictwo Piedra Santa z Gwatemali wydało książkę Hay un ratón en mi casa (Nie ma myszy w moim domu) z jej ilustracjami. W tym samym roku została laureatką konkursu na plakat „Leer en familia (Czytanie w rodzinie) i finalistką konkursu Ten images for Ithaca (Dziesięć obrazów dla Itaki). 
 Uważa, że warto czasem przejść kilka kroków z zamkniętymi oczami, szukać map w obłokach lub posiedzieć w dowolnym miejscu czując, jak inni przechodzą obok, gdyż pomaga to zatrzymać zdolność bycia zaskakiwanym, jak wtedy, gdy byliśmy dziećmi.

Cristina Bellacicco (Włochy)
 Wszystko zaczęło się 21 września 1985 roku, w jej domu, gdzie na ścianach i szafkach pojawiły się pierwsze znaki kreatywności Cristiny, ku wielkiej rozpaczy jej mamy. 
Po rygorystycznym Liceum Naukowym pojawił się Dyplom z Ilustracji na Turyńskim IED - European Institute of Design, który ugruntował pasję dziewczyny oraz podsycił jej kreatywność. 
Obecnie Cristina pracuje dla włoskich i francuskich wydawnictw. Pośród gór Cuneo ilustruje historie zabawne lecz też te mniej wesołe; opowiadające zdarzenia prawdziwe lub całkowicie zmyślone; adresowane do dzieci, ale także do dorosłych.


Sandra Conejeros (Chile)

Ilustratorka i projektantka z dalekiego, górzystego kraju Ameryki Południowej – Chile, gdzie ukończyła Katolicki Diecezjalny Uniwersytet. Podczas studiów równolegle brała udział w warsztatach ilustracji.
Robiła ilustracje do spektakli teatralnych, stron internetowych, książek, pamiętników, podręczników szkolnych i edukacyjnych, projektowała karty, a nawet nadruki na bieliznę!
Wystawiał swoje ilustracje w Chile, Argentynie i Hiszpanii. A od ubiegłego roku prowadzi kurs projek-towania i ilustracji na Uniwersytecie w Santiago, gdzie obecnie mieszka i pracuje, jako niezależny projektant i ilustrator w Diseño e Ilustracion.
Od jej szalonej głowy do dłoni wędrują nieustannie elastyczne kształty i przez to przez większość czasu chodzi z rozpalonymi policzkami. Kilka lat temu Sandra straciła swój niebieski rower i dlatego rysuje ich tak dużo.


Lakhsmita Indira (Indonezja)
Mieszka i pracuje w pięknym, egzotycznym kraju tysiąca wysp – Indonezji.
Tworzy projekty okładek płyt CD, ale przede wszystkim zajmuje się okładkami do książek dla największego wydawnictwa w Indonezji – Gramedia, w którym pracuje od 2 lat.
Na wystawie przedstawia m.in. ilustracje do znanych powieści O czym szumią wierzby Grahame’a czy Czarodziejski ogród oraz projekty okładek do książek wydawanych przez Gramedia.

Jenny Lumelsky (Izrael)
Obecnie jest studentką Akademii Sztuki i Designu Bazalel w Jerozolimie na wydziale Komunikacji Wizualnej, specjalność Ilustracja. Ma już jednak za sobą parę projektów książkowych – Dewie, Gustav i stale pracuje nad kolejnymi.
Na wystawie prezentuje m.in. ilustracje do klasycznej baśni Hansa Christiana Andersena Królowa śniegu oraz do bajki dla młodszych dzieci o słoniku Dewie – Dewie.

Juan Camilo Mayorga (Kolumbia)
Początkujący, ale dobrze zapowiadający się rysownik. Studiuje grafikę użytkową i wzornictwo na Narodowym Uniwersytecie Kolumbii w Bogocie.
W 2009 roku brał udział w Warsztatach Ilustracji prowadzonych przez Rincón Bernardo Maestro.
Obecnie pracuje nad swoją pierwszą książką ilustrowaną dla dzieci.
Wcześniej większość jego prac była wykonywana na zlecenia osób prywatnych lub na prezentacje podczas lokalnych wystaw.

Camila Morita (Brazylia)
   
Urodzona w São Paulo, ma japońskie korzenie, co sprawia, że kultura kraju Kwitnącej Wiśni wywiera wpływ na jej twórczość.
W trakcie studiów na wydziale architektury zafascynowała się kostiumami i dekoracjami i pod tym kątem zaczęła oglądać programy telewizyjne i teatr lalek, by w końcu po latach spełnić swoje marzenie. Obecnie studiuje scenografię oraz tworzy własne historie i postacie.


Halina Pieścik (Polska)
Specjalistka od czerni i bieli, co nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę to, że jest absolwentką Liceum Plastycznego o specjalności techniki graficzne.
Od zawsze interesowały ją historie zawarte w obrazie i obrazy zawarte w tekście. Studiowała zatem filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim i równolegle uczęszczała na kurs ilustracji do studia profesora Janusza Stannego.
Oprócz ilustracji książkowej zajmuje się również różnego rodzaju projektami graficznymi, aranżacją ekspozycji, malarstwem, kolażem, a w wolnych chwilach projektowaniem wnętrz.
Obecnie mieszka i pracuje w Londynie.
Na wystawie prezentuje ilustracje z książek dla Wydawnictwa Solaris, m.in.: Rytuał, Miedziany Król, Zoo, Tron.

Martina Peluso (Włochy)
Martina Peluso urodziła się w Neapolu, tam też mie-szka i pracuje. Mieszkanie dzielą z nią dwa kotyPeppe i Ernesto, choć ilustratorka nie ukrywa, że chciałaby jeszcze mieć osła, psa i kilka gęsi… niestety jej dom jest bardzo mały!
Studiowała sztukę drukarską w Instytucie Sztuki w Neapolu i uczęszczała na kursy ilustracji w Sàrmede i Pawii, by od 2006 roku zająć się zawodowo ilustro-waniem książek dla dzieci, które publikowane są w różnych wydawnictwach zarówno w Europie jak i w Stanach Zjednoczonych.
Współpracuje ze stowarzyszeniem kulturalnym Kolibrì oraz bierze udział w wielu wystawach: Circus – Madryt; The Hymn of the Creatures – Asyż; The images of the imagination – Sàrmede; The game of the if – wystawa w hołdzie włoskiemu autorowi książek dla dzieci Gianniemu Rodari.
Ostatnio stworzyła ilustracje do książki CD – On the traces of the Malaussènes (Na tropie Malaussènes).

Alba Marina Rivera (Hiszpania)
Alba Marina Rivera urodziła się w Rosji, dorastała na Kubie, ale to w Barcelonie, w Hiszpanii, gdzie obecnie mieszka, odkryła swoją pasję do rysunku.
Książki z jej ilustracjami były publikowane w Hiszpanii, Wenezueli, Brazylii, Meksyku i Korei Południowej.
W 2009 roku zdobyła prestiżową nagrodę Bologna Ragazzi w kategoriiNew Horizons” za książkę El contador de cuentos (Gawędziarz), która została również uznana za jedną z najlepszych książek dla dzieci i młodzieży w Wenezueli. Była finalistką II Festiwalu Ilustracji Książkowej w Korei Południowej. Wystawiała też swoje prace na XXII Biennale Ilustracji w Bratysławie (2009) i na XXVIII Między-narodowej Wystawie Ilustracji Dziecięcej we Włoszech (2010).

José Sanabria (Kolumbia)
Urodził się w Kolumbii i tam zgłębiał tajniki projektowania graficznego.
Od 1992 roku zamieszkał w Argentynie i tu studiował ilustrację w pracowni Marcelo Sosa i Juana Bobillo. Obecnie razem z nimi kieruje szkołą artystyczną Sotano Blanco.
W 2007 roku ALIJA – argetyńskie stowarzyszenie młodych i literatury dziecięcej, nagrodziło ilustrowaną przez niego książkę The crows of Pearlblossom Aldousa Huxleya. Jako ciekawostkę możemy dodać, że książka ta została wydana w Polsce przez wydawnictwo Dwie Siostry pod tytułem Wrony i wąż, a zilustrowała ją Agata Dudek.
W 2008 roku José Sanabria był gościem honorowym na argetyńskiej ekspozycji w czasie targów w Bolonii.
Edytował około 15 książek dla wydawnictw w Kolumbii, Hiszpanii, Francji, oraz w Argentynie.
Na wystawie prezentuje ilustracje do baśni Hansa Christiana Andersena Dziewczynka z zapałkami, wykonane na zlecenie niemieckiego wydawnictwa Minedition Publishing.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz